مقالات

اکسیدان مو و معرفی تفاوت‌ درصدهای آن

اکسیدان

اکسیدان یا هیدروژن پراکساید محلولی برای رنگ مو است. انتخاب این محلول و رنگ مو مناسب تاثیر زیادی در زنگ مو جذاب دارند. اگر در خانه و منزل خود رنگ مو می‌زنید متوجه این موضوع شده‌اید که رنگ مو روشن می‌زنید اما بازهم تیره یا قرمز می‌شود. دلیل این اتفاق استفاده نادرست از این محصول است.

اگر از رنگ و اکسیدان به طور اشتباهی استفاده شود نتیجه کار غیر مطلوب خواهد شد. هیدروژن پراکساید یک ماده شیمیایی است که به رنگ مو فرصت تغییر برای تغییر رنگدانه مو و اثر بخشی رنگ مو می‌دهد. در واقع رنگ مو یک فرآیند شیمیایی است که هیدوژن پراکساید نقش کاتالیزور در این فرآیند را دارد. هیدروژن پراکساید یک فعال کننده یا activator است. در صورت عدم انتخاب درست این محصول سلامتی مو به خطر می‌افتد. در پاسخ به این سوال که آیا اکسیدان مو را روشن می‌کند؟ باید گفت بله اگر درصد زیادی از این محصول استفاده شود باعث روشن شدن بیشتر رنگ مو می‌شود.

این ماده که به عنوان کاتالیزور است سبب می‌شود که رنگ مو ثبات و دائمی باشد. در صورتی که هیدروژن پراکساید بسیار قوی باشد سولفورهای مو و قطر مو کم میشود. همچنین مو را به شدت سفت و خشک می‌کند. آمونیاک موجود در این محصول سبب جدایی کوتیکول مو می‌شود. به همین علت رنگ مو به داخل مو نفوذ می‌کند. اکثر خانم‌ها رنگ مو جذاب و مو سالم و بدون آسیب دوست دارند. اما برای این کار باید نکاتی را انجام دهند. در این مطلب از سالن زیبایی گل در شرق تهران مهم‌ترین فوت و فن‌های رنگ مو به همرا اکسیدان را آورده‌ایم.

کاربرد آن

همه خانم‌ها با محلول اکسیدان چه آرایشگر باشند و چه نباشند به طور کامل آشنایی دارند. اما کاربرد آن را نمی‌دانند. در واقع این محلول فعال کننده رنگ و لایت مو است که بر روی آن درجه بندی و عددهایی وجود دارد. هرچه درصد یا عدد روی آن بیشتر باشد روشن کنندگی مو بیشتر می‌شود. اما درصد پایین آن سبب میزان روشن کنندگی کمی در مو می‌شود.  به اصطلاح مو رنگ تیره می‌شود.

تفاوت درصدهای اکسیدان‌ها

در زیر به انواع آن و تفاوت‌های درصد آنها پرداخته‌ایم:

 3%

اکسیدان 3% با نام اکسیدان ولوم 10 یا شماره 0.5 کاربرد دارد. این نوع ضعیف‌ترین نوع هیدروژن پراکساید است. به همین علت در رنگساژها، هایلایت مو و مش و انواع لایت بسیار کاربردی است. همچنین از آن برای رنگ‌های تیره ( مثل شماره 1 و2) مثل مشکی و قهوه‌ای تیره استفاده می‌شود. از این درصد برای ترکیب با رنگ مو مخصوص مو دکلره شده استفاده می‌کنند. در این صورت رنگ و دکلره ماندگاری بیشتری دارد.

اکسیدان 6 درصد برای چیست؟

نام دیگر این نوع اکسیدان ولوم 20 یا شماره 1 است. از این نوع برای پوشاندن و محو کردن تار موهای سفید استفاده می‌شود. از این محصول برای دکوپاژ و دکلره‌های ضعیف مثل پایه‌های 6 یا 7 استفاده می‌شود. برای کاهش سوختگی مو در مش فویل و آمبره و سامبره مو بسیار کاربردی است. همچنین از این نوع برای رنگ ریشه و ابرو استفاده می‌شود.

اکسیدان 9 درصد برای چیست؟

این نوع با نام‌های اکسیدان ولوم 30 یا شماره 2 شناسایی می‌شود. این محصول قابلیت روشن کنندگی مو را دارد. به همین دلیل به کمک رنگ مو روشن می‌آید و رنگ مو را باز می‌کند. در واقع برای رنگ مو شماره 8 و 9 کاربردی است. از این محصول برای انواع رنگ مو استفاده می‌شود. در واقع مهم‌ترین کاربرد آن برای دکلره مو است.

12%

نام دیگر این محصول، اکسیدان ولوم 40 یا شماره 3 است. از این نوع برای دکلره قوی مو استفاده می‌شود. ترجیحا از این شماره برای رنگ مو استفاده نکنید. زیرا به شدت به مو آسیب می‌زند. همچنین این محصول مناسب هر رنگ مو نیست. تنها توسط آرایشگران حرفه‌ای و بهترین رنگ کار مو در شرق تهران انجام دهید. در صورتی که از این محول استفاده کردید و مو آسیب دید حتما از محصولات مراقبتی مو استفاده نمایید. این مدل میزان روشن کنندگی بالایی برای مو را دارد.

نکته

حتما برای مدل مو 3 بعدی در نواحی تیره و روشن مو به شماره و درصد اکسیدان توجه کنید. همچنین زمانی که بر روی مو قرار می‌گیرد بسیار مهم است.

خطرناک‌ترین نوع و درصد آن

برخی از افراد . آرایشگران برای سرعت کار خود از اکسیدان 12 درصد استفاده می‌کنند. این کار سبب خشکی مو دکلره می‌شود. چراکه بر اثر استفاده از این محصول رطوبت مو به طور کامل از بین میرود.  همچنین مو به شدت خرد می‌شود و با شستشو، مو خردتر می‌شود و می‌ریزد. در الین صرت مشتری هیچ گاه به چنین سالنی مراجعه نمی‌کند. گاهی ممکن است از شماره 2 این محول به مدت زیادی برای مش استفاده شود. در این صورت نتیجه کار غیر مطلوب خواهد بود.

درصد اکسیدان ابرو

شماره آن برای رنگ ابرو نباید بالاتر از 9 درصد باشد. به هیچ عنوان از 12 درصد این محصول برای رنگ ابرو استفاده نکنید. از درصد 6 آن برای رنگ ابرو تیره و 9 درصد برای رنگ‌های متوسط و بلوند ابرو استفاده نمایید. در صورت داشتن ابروهای نازک و روشن از 3 درصد یا 6 درصد ان استفاده کنید.

نسبت رنگ مو به اکسیدان مو (hair oxidant)

مقدار اکسیدان در رنگ تمام رنگ مو 1/5 به 1 است. این نسبت به طور 1:1.5شناسایی می‌شود. یعنی با 100 میلی متر رنگ به 150 میلی متر oxidant نیاز دارید. اما در تکنیک‌های مختلف این نسبت متفاوت است. به عنوان مثال برای رنگساژ باید 3 برابر میزان از هیدروژن پراکساید استفاده شود. استفاده کم از آن سبب تیرگی مو می‌شود. در صورت زیاد بودن آن مو روشن می‌شود. البته بهترین کار این است که این میزان استاندارد را تغییر ندهید. بلکه بهتر است از رنگ مو روشن‌تر استفاده کنید. به عنوان مثال برای مو تیره و سفید راهکارهای زیر را به کار ببرید:

  • برای مو تیره و ضخیم و پرپشت از اکسیدان درصد بالا استفاده کنید.
  • همچنین برای افرادی که 50 درصد مو سفید است بهتر از رنگ مو شماره 00 استفاده شود.

در بعضی از برندهای معروف مثل رنگ مو سپیشیال بلوند با اکسیدان مناسب و بدون دکلره می‌توان مو را تا 6 درجه روشن کرد. رنگ و oxidant به جنس مو و پایه اصلی رنگ مو وابسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.