مقالات

رنگساژ مو چیست و آموزش ساخت رنگساژ مو در خانه

رنگساژ مو

چنانچه مو خود را به تازگی رنگ و مش کرده‌اید و رنگ مو شما کمرنگ شده است، بهترین روش رنگساژ مو است. اگر دقت کرده باشید لایت و رنگ مو در روزهای ابتدایی بسیار زیبا و درخشان است. اما بعد از هر بار شستشو کم کم درخشندگی مو کم می‌شود. در این مواقع برای اینکه مجددا مو را رنگ و دکلره نکنید می‌توانید از روش رنگساژ استفاده کنید. رنگساژ درخشندگی مو را به حالت اول بر میگرداند. اگر فکر می‌کنید این روش سخت است ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که در منزل به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. برای اینکه بیشتر با این تکنیک رنگ مو آشنا شوید در ادامه این مطلب از سالن زیبایی گل گیس، بهترین سالن زیبایی شرق تهران با ما همراه باشید.

رنگساژ مو چیست؟

رنگساژ روشی است که برای شفافیت و احیای رنگ مو استفاده می‌شود. این روش رنگ مو را مثل روز اول شاداب و زیبا می‌کند.رنگساژها در واقع همان رنگ مو شیمیایی است. اما زمانی که مو را رنگ می‌کنید از آب استفاده نمی‌کنید. در این تکنیک برای رنگ مو مواد را با مقدار مناسبی آب ترکیب می‌کنیم و سپس آن را بر روی مو رنگ شده و دکلره قرار می‌دهیم. این کار باعث می‌شود تا شفافیت مو زیاد شود. همچنین این تکنیک آسیب کمی به مو وارد می‌کند. این تکنیک به رفع زردی، سبزی و نارنجی و قرمزی مو کمک می‌کند.

انواع رنگساژ مو

رنگساژها دارای انواع زیر می‌باشند:

رنگساژ موقت

این نوع رنگساژ مانند شامپو رنگساژ، ژل و موس و اسپری عمل می‌کند و تنها تا یک هفته دوام و ماندگاری دارد. استفاده از این محصول بسیار راحت است. زمانی که در حمام هستید و مو را مرطوب کرده‌اید این محصول را بر روی مو بمالیئ و مو را شانه کنید تا رنگ به تمام تار مو برسد.این محصول نیازی به شستشو و آبکشی مو ندارد.

رنگساژهای نیمه دائم

این نوع رنگساژ به صورت واریاسیون یا ژل رنگی است. ماندگاری این تکنیک 3 هفته است. برای استفاده از آن باید زمان بیشتری را صرف کنید. همچنین در پایان کار باید مو را آبکشی کنید.

نوع سوم: رنگساژ دائمی

این نوع رنگساژ مانند رنگ مو به صورت دائمی بر روی مو باقی می‌ماند. برای استفاده از آن باید از دکلره استفاده کنید و مو را روشن کنید. سپس مو را بشویید. رنگ را با اکسیدان 3 تا 6 درصد مخلوط  کنید و به مو خود بزنید. سپس حدود 15 دقیقه صبر کنید تا مو به خوبی رنگ بگیرد و آن را آبکشی کنید.

محصولات رنگساژ مو به صورت آماده

چنانچه وقت ترکیب رنگساژ را ندارید می‌توانید از محصولات آماده زیر استفاده کنید:

 • رنگساژهای دارای آمونیاک: این نوع رنگساژها مانند رنگ مو نیمه دائمی هستند. از این نوع محصول بیشتر برای مو بلوند استفاده می‌شود تا درخشندگی و شادابی به مو باز گردد.
 • شامپو بنفش بهترین رنگساژ برای گرفتن زردی مو: از این نوع رنگساژ مو برای مو دکلره شده استفاده می‌شود. این محصول نسبت به رنگساژهای دارای آمونیاک ملایم‌تر است و آسیب کمتری به ساختار مو وارد می‌کند. از این شامپوها می‌توانید 2 تا 3 بار در هفته استفاده کنید. با استفاده از این محصول می‌توانید تناژهای نارنجی و زرد مو را از بین ببرید. بعد از اینکه مو را به خوبی شستشو دادید کافیست این شامپو را به مو بزنید و بعد از 10 الی 15 دقیقه آبکشی کنید.
 • رنگ مو بنفش: این نوع محصول یکی از محصولات رنگساژ مو است. رنگدانه‌های بنفش در این شامپو باعث می‌شود تا تناژهای رنگی ناخواسته مو از بین برود و رنگ اصلی به مو بازگردد. رنگ مو بنفش را می‌توانید بعد از رنگ و دکلره مو استفاده کنید. برای استفاده از این محصول مقدار مناسبی رنگ را با نرم کننده مخلوط کنید. سپس به مو بزنید و بعد از 15 الی 30 دقیقه آبکشی کنید.

کاربردهای رنگساژ مو

از جمله کاربردهای رنگساژ می‌توان به هایلایت مو اشاره کرد. هایلایت و لایت مو یکی از روش‌های جدید برای تغییر رنگ مو است. در این تکنیک رنگ مو از انتهای ساقه به سمت ریشه مو تیره‌تر می‌شود. لایت مو نیازی به ترمیم ریشه ندارد و بیشتر خانم‌ها از این ترفند برای تغییر چهره و استایل خود استفاده می‌کنند. اگر بخواهید مو لایت شده را رنگ کنید نمی‌توانید رنگ‌های تیره و روشن را جدا کنید. اما با رنگساژ می‌توانید لایت مو را احیا کنید. با این تکنیک مو دکلره شده و روشن رنگ می‌گیرد. اما با مو تیره رنگ نمی‌گیرد. بنابراین مو درخشندگی خود را بدست می‌آورد و هیچ آسیبی به هایلایت مو وارد نمی‌شود.

همچنین برای تکنیک‌های آمبره مو، بالیاژ مو و سامبره مو و احیای مجدد این تکنیک‌ها از رنگساژ مو کمک می‌گیرند. اگر رنگ مو قبلی خود را دوست ندارید بجای مواد شیمیایی می‌توانید از رنگساژ کمک بگیرید.رنگساژ بر روی مو طبیعی بسیار عالی جلوه می‌کند و با این تکنیک هیچ آسیبی به مو شما وارد نمی‌شود. اما کدری و ماتی مو از بین می‌رود و مو با طراوت و زیبا می‌شود.

آموزش بهترین روش‌های رنگساژ کردن مو به صورت حرفه‌ای در منزل

به دو روش می‌توانید رنگساژ را در خانه بسازید. یکی از این روش‌ها ساخت رنگساژ با رنگ مو و دیگری با واریاسیون است. در زیر به توضیح همه این موارد پرداخته‌ایم:

ساخت رنگساژ مو با رنگ مو

برای ترکیب این روش باید رنگ مو و اکسیدان شماره 1، قلمو رنگ و آب را تهیه کنید. ابتدا 1/4 تیوپ رنگ را درون ظرفی بریزید و آن را با 75 سی سی اکسیدان شماره 1 مخلوط کنید. سپس به همان میزانی که اکسیدان را به مواد اضافه کردید، آب به مواد اضافه کنید. سپس تمام مواد را باهم ترکیب کنید. این ترکیب باید رقیق‌تر از رنگ مو باشد. اگر حس کردید مواد غلیظ است کمی آب به آن اضافه کنید. سپس همه مواد را با هم ترکیب کنید تا یکدست شود.

آموزش ساخت رنگساژ مو با واریاسیون

یکی از حرفه‌ای ترین روش‌های رنگساژ با استفاده از واریاسیون است. وارایسیون‌ها  تناژهای رنگ سبز، قرمز و نارنجی مو را از بین می‌برند. همچنین به تقویت رنگ اصلی مو کمک زیادی می‌کنند. واریاسیون‌ها برای کسانی که دوست دارند مدت کوتاهی رنگ مو فانتزی را امتحان کنند بسیار عالی است.

برای سخت رنگساژ با واریاسیون باید به مقدار 1 تا 10 سانت واریاسیون را با شامپو ترکیب کنید. این مقدار بستگی به حجم و قد مو شما دارد. سپس این ترکیب را به مو خیس و مرطوب بزنید و 20 دقیقه صبر کنید. سپس مو را با آب ولرم شستشو دهید. اگر ریشه مو چند سانتی‌متر رشد کرده و دوست دارید ریشه گیری کنید مقداری از واریاسیون را با رنگ خود مخلوط کنید. سپس این مخلوط را بر روی مو خشک خوذ بمالید. بعد از 40 تا 45 دقیقه مو خود را شانه کنید و ده دقیقه بعد آبکشی کنید.

نحوه رنگساژ کردن مو چگونه است؟

بعد از ساخت رنگساژ باید آن را به مو بزنید. این کار را می‌توانید با برس رنگ مو انجام دهید. رنگساژی را که درست کرده‌اید به تمام قسمت‌ها و بخش‌های مو بزنید. یا اینکه می‌توانید این ترکیب را تنها به قسمت ساقه یا لایت مو بزنید. برای اینکه این ترکیب به خوبی به همه قسمت‌های مو نفوذ کند مو را شانه بزنید. چنانچه از واریاسیون استفاده می‌کنید باید مو را مرطوب کنید و سپس مواد را به مو بزنید.

مدت زمان رنگساژ روی مو

بعد از اینکه رنگساژ را به مو زدید باید چند دقیقه صبر کنید. مدت زمان بستگی به میزان تیرگی و روشنی مو دارد. برای مثال اگر رنگ مو تیره‌ای دارید باید 20 تا 25 دقیقه بسته به تیره یا روشنی مو صبر کنید. اما اگر مو دکلره شده‌ای دارید مواد رنگساژ باید کمتر از 10 دقیقه بر روی مو بماند. همچنین اگر برای مش می‌خواهید از این تکنیک استفاده کنید باید 1 دقیقه صبر کنید و سریع مو را آبکشی کنید. رنگساژ مو مش بسیار راحت است. اگر روی کلاه مش رنگساژ کنید مثل این است که مو را شامپو کنید.

شستشوی مو

بعد از اینکه به مدت مناسبی رنگساژ بر روی مو ماند باید مو را بشویید. برای شستشوی مو باید از آب ولرم و شامپو مخصوص مو رنگ شده استفاده کنید. به دلیل اینکه مو رنگ شده آسیب بیشتری می‌بیند، بعد از شستشو از انواع روغن‌های مفید و مغذی و ماسک مو استفاده کنید. بعد از اینکه مو را خشک کردید درست مثل روز اول مو شما زیبا و براق و درخشان می‌شود.

مزایای رنگساژ مو

از جمله مزایای این تکنیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آسیب کمتر به مو نسبت به رنگ مو
 2. مدت زمان انجام آن بسیار کم است.
 3. ایجاد شفافیت و درخشانی برای مو
 4. به راحتی در منزل انجام می‌شود.

معایب رنگساژ

این روش هم همانند سایر تکنیک‌ها معایب زیر را دارد:

 • ماندگاری بسیار کم آن
 • عدم اثرگذاری این تکنیک بر روی مو تیره
 • رنگساژ مو هایلایت به میزان زیادی مو تیره را به مرور زمان روشن می‌کند.

ماندگاری رنگساژ مو چقدر است؟

ماندگاری این تکنیک کمتر از رنگ است. اما بستگی به نوع محصولی که از آن استفاده می‌کنید دارد. به عنوان مثال اگر از شامپو یا موس استفاده می‌کنید تنها یک هفته ماندگاری دارد. اما اگر از رنگ یا واریاسیون استفاده کنید مدت ماندگاری رنگساژ 4 هفته است.

برای افزایش ماندگاری این تکنیک از آب گرم برای شستشوی مو استفاده کنید. فاصله بین شستشو مو بات شامپو را زیاد کنید. حتی الامکان از اتو یا سشوار برای حالت دهی مو استفاده نکنید. زیرا مدت زمان ماندگاری رنگساژ کم می‌شود.

فرمول ساخت رنگساژ در خانه

برای اینکه بتوانید رنگ‌های مختلف رنگساژ را درست کنید باید فرمول‌های زیر را برای ترکیب مواد استفاده کنید:

رنگساژ صورتی

برای این نوع رنگ باید رنگ بلوند دودی روشن، واریاسیون دودی، رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز را به اندازه 10 سانت و اکسیدان شماره 1 را به اندازه 30 میلی‌متر باهم ترکیب و استفاده کنید.

رنگساژهای یخی

برای درست کردن رنگساژهای یخی مواد زیر را نیاز دارید:

 • نقره‌ای یخی: بلوند نقره‌ای به اندازه 10 سانت و واریاسیون نقره‌ای و خاکستری را به اندازه 3 سانت و اکسیدان شماره 1 به اندازه 30 میلی متر و آخرین درجه دکلره را باهم ترکیب کنید و استفاده کنید.
 • یخی آبی: برای این نوع رنگ نیاز به آخرین درجه دکلره و رنگ بلوند نقره‌ای به اندازه 10 سانت، واریاسیون آبی 3 سانت و اکسیدان شماره 2 به اندازه 30 میلی متر دارید.

رنگساژ بلوند طلایی

برای  این نوع رنگ نیاز به مواد زیر دارید:

 • دکلره پایه 9
 • رنگ طلایی 10 سانت
 • اکسیدان شماره 1 به اندازه 30 تا 50 سانت

رنگساژ دودی

فرمول این رنگ به شرح زیر است:

 • رنگ بلوند روشن:10 سانت
 • واریاسیون دودی: 10 سانت
 • اکسیدان شماره 1: 30 میلی متر

رنگساژ زیتونی

برای اینکه این نوع رنگ زیبا را داشته باشید به دکلره پایه 8، رنگ مو زیتونی 10 سانت و واریاسیون سبز 3 سانت و اکسیدان شماره 1 به اندازه 30 میلی متر نیاز دارید.

رنگساژ قرمز

برای این ترکیب نیاز به رنگ قرمز تیره و واریاسیون دودی و اکسیدان شماره 1 دارید. رنگ قرمز و واریاسیون به اندازه 10 سانت و اکسیدان شماره 1به اندازه 30 میلی متر نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *