مقالات

تونر مو چیست و چه کاربردی برای مو دارد؟

تونر مو

تونر مو یک محصول آرایشی است که برای مو دکلره شده با تناژ نارنجی و رنگ زرد کاربرد دارد. با استفاده از این محصول، تناژ زرد و نارنجی دکلره از بین می‌رود و رنگ مو به رنگ خاکستری و دودی تبدیل می‌شود. به احتمال زیاد اسم تونر را در زمان دکلره و رنگ کردن مو شنیده‌اید. اگر نمی‌دانید تونر چیست و چه کاربردی دارد؟ در ادامه این مطلب از ساین زیبایی گل گیس، سالن زیبایی برتر شرق تهران با ما همراه باشید.

تونر مو چیست؟

تونر یک محصول کوچک است که رنگ زرد و نارنجی مو دکلره شده را از بین می‌برد. معمولا رنگ تونرها بنفش و آبی است. زمانی که تونر، روی مو دکلره شده قرار می‌گیرد، رنگ مو را به خاکستری، خاکی یا پلاتینی تغییر می‌دهد. بنابراین با استفاده از تونر، رنگ مو شما طبیعی‌تر می‌شود. همچنین تونر، مو را براق و سالم نشان می‌دهد. به طور کلی تونر اصطلاحی است که برای یک محصول به طور خاص برای تغییر تناژ مو استفاده می‌شود. با استفاده از تونر، ردپایی از رنگ بنفش و آبی بر روی مو باقی می‌ماند.

تونر برای متعادل سازی تناژ مو استفاده می‌شود. اما به جای آن می‌توانید از محصولات دیگری مانند رنگ مو یا شامپوهای بنفش استفاده کنید. اگر افرادی را دیده باشید که مو خود را دکلره کرده باشند و به جای دکلره، رنگ زرد به چشم بخورد، دلیل آن این است که این افراد از تونر استفاده نمی کنند.

از تونر مو چگونه استفاده می‌شود؟

برای روشن کردن رنگ باید از یک ماده سفید کننده به نام پودر دکلره استفاده کرد. زمانی که مو خود را دکلره می‌کنید، مواد دکلره به ساقه مو نفوذ پیدا می‌کنند و تمام رنگدانه‌‌های مو را از بین می‌برند. بسته به مدت زمانی که مواد دکلره روی مو می‌ماند، ممکن است مو شما هنوز هم ته رنگ ناخوشایندی داشته باشد. در این مرحله باید از تونر استفاده کرد. تونر برای تغییر ته رنگ استفاده می‌شود. این محصول به طور کامل رنگ شما را تغییر نمی‌دهد . اما به شما کمک می‌کند سایه‌های ناخواسته مو خود را اصلاح کنید. به طور کلی محصولات تونر، رنگ‌های گرم یا نارنجی نامطلوب را خنثی می‌کنند تا به شما کمک کنند مو براق، سالم و با ظاهری طبیعی داشته باشید.

تونر چند نوع دارد و چگونه استفاده می‌شود؟

در زیر به معرفی انواع تونر پرداخته‌ایم:

تونر آمونیاک

تونر آمونیاک یک رنگ موقت دارای آمونیاک است. این تونر باعث می‌شود رنگ ساقه‌های مو تغییر کند. برای استفاده از تونر آمونیاک باید مو خود را روشن کرده باشید. چراکه این محصول رنگ مو شما را روشن نمی‌کند. اگر به تازگی مو خود را دکلره کرده‌اید چند روز صبر کنید. چراکه مو شما بعد از دکلره به شدت شکننده می‌شود. در این چند روز هم سعی کنید که مو را نشویید. چراکه شامپو باعث خشک شدن مو می‌شود.

شامپوی بنفش

شامپوی بنفش یا نقره‌ای یک محصول آرایشی برای کمک به حفظ مو روشن است. این تونر ملایم‌تر از تونر آمونیاک است و بعد از دکلره کردن مو استفاده می‌شود. رنگ این شامپو کاملا بنفش است و به همین دلیل اگر چند دقیقه بر روی مو بماند، رنگ نارنجی مو را به طور کامل از بین می‌برد. هفته‌ای 2 تا 3 بار مو را را با شامپوی بنفش بشویید و هربار به مدت 10 تا 15 دقیقه بگذارید تا روی مو بماند.

رنگ مو بنفش

این محصول بعد از دکلره کردن مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از این محصول مقدار کمی از رنگ را با مقدار زیادی کاندیشنر سفید مخلوط کنید و به مو بزنید. بعد از 15 تا 30 دقیقه آبکشی کنید. رنگ بنفش این تونر می‌تواند زردی رنگ شما را خنثی کند.

چه زمانی برای مو بلوند از تونر استفاده می‌شود؟

زمانی می‌تواید از تونر استفاده کنید که رنگ شما شبیه به رنگ زرد باشد. در غیر اینصورت استفاده شما از محصولات تونر اشتباه است و به نتیجه مورد نظر خود نخواهید رسید. پس زمانی مجاز به استفاده از تونر هستید که رنگ شما به رنگ زرد تبدیل شده باشد.

کاربردها و نکات مهم در زمان استفاده از تونر

در زیر به کاربردهای مهم این محصول و نکات مهمی که باید در زمان استفاده از این محصول را بدانید اشاره کرده‌ایم:

  1. تونرها ته رنگ مو را تغییر می‌دهند. اما با سایه مو کاری ندارند. به همین دلیل باید بر روی مو سفید یا بلوند اعمال شوند. چراکه تونر بر روی مو تیره هیچ تاثیری نمی‌گذارد.
  2. تونر می‌تواند به شما کمک کند سایه بلوند خود را دستکاری کنید تا رنگ شما سردتر، ملایم‌تر، تیره‌تر یا حتی به رنگ‌های مختلف مانند صورتی یا بنفش به نظر برسد.
  3. می‌توانید تونر را به کل مو یا فقط قسمت‌های خاصی که می‌خواهید سایه را تغییر دهید، استفاده کنید. برای مثال، تونر می‌تواند فقط تناژ بخشی از مو شما را به صورت هایلایت یا فقط در ریشه‌ها تغییر دهد تا طبیعی‌تر به نظر برسد.
  4. هرچه بیشتر مو خود را بشویید تعداد دفعاتی که باید از تونرها استفاده کنید بیشتر می‌شود.

ماندگاری تونر

مدت زمان ماندگاری تونر به تعداد دفعات شستشوی مو بستگی دارد. هرچه کمتر مو خود را بشویید، رنگ مو شما مدت زمان بیشتری ثابت باقی می‌ماند. اما می‌توانید با استفاده از مراقبت‌های حرفه‌ای از مو، ماندگاری رنگ مو خود را افزایش دهید. بسته به نوع و وضعیت مو، اثر تونر می‌تواند بین 2 تا 6 هفته دوام و ماندگاری داشته باشد. گاهی اوقات مو که قبلا رنگ شده‌ است، کمتر می‌تواند اثر تونرها را حفظ کنند. در این شرایط به نونینگ بیشتر و منظم‌تری نیاز خواهید داشت. معمولا تونرهایی که مخصوص استفاده‌های خانگی هستند مدت زمان کمتری دوام می‌آورند. تونرهای موجود در سالن‌های زیبایی معمولا اثر بخشی طولانی‌تر یعنی چند هفته‌ای دارند.

چه عواملی بر ماندگاری تونر تاثیر گذار هستند؟

فاکتورهای زیادی وجود دارند که می‌توانند رنگ‌های بلوند، خاکستری، بالیاژ یا هایلایت را به رنگ زرد یا قرمز تغییر دهد. این موارد عبارتند از:

  1. آلودگی هوا
  2. آب سخت
  3. قرار گرفتن در آفتاب
  4. کلر و مواد شیمیایی استخر
  5. روند طبیعی کمرنگ شدن مو
  6. استفاده زیاد از ابزارهای حرارتی مو

با جلوگیری از این موارد می‌توانید ماندگاری اثر تونرها را زیادتر کنید.

آیا تونر برای مو ضرر دارد؟

بستگی به نوع تونر مورد استفادده دارد. برای مثال تونرهایی که مبتنی بر آمونیاک هستند برای مو مضر هستند. به همین دلیل متخصصان معمولا توصیه می‌کنند بعد از دکلره کردن ، چند روز صبر کنید و بعد از این تونر استفاده کنید. تونرهای بدون آمونیاک، شامپوها و رنگ‌ها بسیار ملایم‌تر از تونرهای آمونیاک هستند که باعث می‌شود گزینه‌های امن تری برای استفاده در خانه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *