مقالات

دکلره مو و بهترین روش آن بدون آسیب به مو

دکلره مو

دکلره مو یکی از روش‌های اصلی رنگ مو است. اکثر خانم‌ها عاشق مو بلوند و روشن هستند. برای چنین رنگ‌هایی باید مو، دکلره شود. اما باید از روشی استفاده کنید که به مو آسیب کمتری وارد شود. در ادامه این مطلب از سالن زیبایی گل گیس، سالن زیبایی برتر شرق تهران بیشتر با این روش آشنا خواهید شد. همچنین در این مطلب با انواع پودرهای دکلره و طریقه انجام آن آشنا خواهید شد. تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

دکلره مو چیست؟

اگر فردی مو تیره داشته باشد و بخواهد رنگ مو روشن را بر روی مو خود اجرا کند باید مو خود را دکلره کند. به این عمل که رنگ طبیعی مو از بین می‌رود دکلره یا Bleaching می‌گویند. دکلره با نام بلیچینگ هم شناخته می‌شود. در این روش رنگدانه‌های مو، رنگ طبیعی خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل می‌توان بعد از بلیچینگ هر رنگی را بر روی مو اجرا کرد.

مواد لازم برای Bleaching کردن مو

برای بلیچینگ کردن مو و به پایه رساندن مو باید با توجه به زمینه رنگ مو از انواع اکسیدان استفاده کنید. برای بلیچیک کردن مو نیاز به پودر دکلره، رنگ مو، شامپو تثبیت کننده رنگ مو، کاشه رنگ و برس و وازلین و دستکش و ماسک نیاز دارید. در زیر به شما عزیزان انواع پودرهای دکلره را معرفی می‌کنیم.

انواع پودرهای دکلره

امروزه برای بلیچینگ کردن از پودرهای دکلره متفاوتی استفاده می‌شود. برای اینکه با انواع پودرهای دکلره آشنا شوید در زیر به توضیح هر کدام از انواع پودر بلیچینگ پرداخته‌ایم:

پودر دکلره رنگ آبی

اگر برای مو خود از این رنگ پودر دکلره استفاده می‌کنید باید بدانید که این نوع پودر دکلره بسیار قوی است. از این رنگ برای بلیچینگ کل مو و رنگ کردن مو مشکی استفاده می‌شود. اگر دوست دارید که هایلایت و مش مو زیبایی داشته باشید این پودر دکلره گزینه خوبی برای هایلایت و مش مو نیست. اگر از دکلره آبی در فویل استفاده کنید، فویل سریع داغ می‌شود و به مو آسیب وارد می‌شود.

پودر دکلره بنفش یکی از انواع پودر دکلره

از این رنگ پودر دکلره برای بلیچینگ کردن مو صورت و بدن استفاده می‌شود. این رنگ نسبت به رنگ آبی دارای ساختار ضعیف‌تری است. اگر مو حساسی دارید از پودر بلیچینگ بنفش استفاده کنید.

پودر دکلره رنگ سفید

ضعیف‌ترین پودر دکلره، پودر بلیچینگ سفید است. این نوع پودر دکلره ساختار شیمیایی بسیار ضعیفی دارد. برای استفاده از این نوع پودر دکلره می‌توانید از فویل استفاده کنید. چراکه این نوع پودر به مو آسیب زیادی وارد نمی‌کند.

اکسیدان مورد نیاز برای دکلره مو در خانه

اگر قصد دارید تا دکلره مو در خانه انجام دهید باید از یک اکسیدان مو مناسب استفاده کنید. استفاده از اکسیدان مو می‌تواند بلیچینگ مو را بهتر کند. همچنین در صورت استفاده از اکسیدان مناسب پروسه بلیچینگ به عنوان یک کاتالیزور عمل می‌کند و به مو آسیب کمتری وارد می‌شود. بنابراین برای اینکه به مو شما آسیب کمتری وارد شود حتما از اکسیدان مناسب استفاده کنید. در زیر به دسته بندی اکسیدان‌ها برای دکلره اشاره کرده‌ایم:

  • اکسیدان 6 درصد: اگر تار مو نازکی دارید یا دوست دارید که مو بدن و صورت خود را نازک کنید بهتر است از این نوع اکسیدان برای ترکیب دکلره خود استفاده کنید. به طور کلی برای مو آسیب پذیر و نازک از اکسیدان 6 درصد استفاده کنید.
  • 9 درصد: برای بلیچینگ مو معمولی از این اکسیدان استفاده کنید.
  • 12 درصد: برای هایلایت و بلیچینگ مو کلفت از این شماره‌ی اکسیدان استفاده کنید. همچنین اگر مو دارید که رنگ را به راحتی باز نمی‌کند با کمک این اکسیدان رنگدانه‌های مو را از بین ببرید.

منظور از پایه دکلره و انواع آن

برای اینکه به رنگ دلخواه خود دست پیدا کنید باید مو به پایه مد نظری برسد. در زیر به توضیح انواع پایه دکلره پرداخته‌ایم:

پایه ضعیف بلیچینگ

اگر رنگ مو به رنگ‌های قرمز، قرمز نارنجی، نارنجی قرمز و نارنجی یکدست رسید یعنی اینکه مو به پایه ضعیفی رسیده است. بر روی پایه ضعیف می‌توانید از رنگ‌ مو قهوه‌ای متوسط پایه 4، رنگ مو مسی، بلوطی، فندقی تیره، آکاژو قهوه ای و صدفی استفاده کنید. با این پایه این رنگ‌ها را می‌توانید بر روی مو خود اجرا کنید.

پایه متوسط

اگر مو به پایه نارنجی زرد، زرد نارنجی و یا زرد پاستیلی برسد یعنی اینکه پایه مو متوسط است و رنگ مو به بلوند رسیده است. با پایه متوسط دکلره می‌توانید رنگ‌های قهوه‌ای روشن، بلوند تیره و انواع خاکستری پایه 5 و 6 را بر روی مو خود در بیاورید.

پایه قوی دکلره

اگر پایه رنگ شما به رنگ‌های زرد روشن، زرد خیلی روشن و پلاتینه یا سفید آخرین حد رسید یعنی پایه دکلره شما بسیار قوی است. بر روی پایه دکلره قوی می‌توانید انواع بلوند بسیار روشن مثل بلوند طلایی، خاکستری، زیتونی، عسلی و …. را بر روی مو خود انجام دهید.

بهترین روش دکلره مو بدون آسیب

به طور کلی دکلره با دو روش فویلی و کلاهی انجام می‌شود. در روش کلاهی ابتدا باید مو را با شانه به خوبی شانه بزنید تا گره‌های مو باز شود. سپس با کمک قلاب تارهای نازک مو را باید از سوراخ کلاه خارج کنید. اگر مو خیس باشد باید حتما خشک شود. زمانی که مو خشک شود، می‌توان تارهای نازک مو را خارج کرد. سپس بعد از خارج کردن مو باید با اکسیدان و پودر دکلره، مو را رنگ کنید. برای اینکه مو سریع‌تر رنگ بگیرد می‌توانید بر روی کلاه، یک نایلون بگذارید.

استفاده از فویل یکی دیگر از روش‌های دکلره مو است. در این روش حجم زیادی از مو روشن می‌شود. برای روشن کردن مو باید مو را به صورت دسته‌ای درون فویل بگذارید. در این روش خطوط هایلایت بسیار منظم است. در روش فویلی باید هر کدام از دسته مو با پودر بلیچینگ و اکسیدان به خوبی ترکیب شود. معمولا در این روش، اکسیدان را با 1.5 برابر پودر بلیچینگ مخلوط می‌کنند و بر روی مو پخش می‌کنند. سپس فویل را به دور دسته مو می‌پیچند. در روش فویلی مو باید بدون گره باشد.

عوارض دکلره مو

دکلره مو باعث نرمی و لطافت کمتر مو می‌شود. دلیل این امر این است که مواد موجود در دکلره باعث تغییر در تخلخل و خاصیت ارتجاعی مو می‌شود. زمانی که تخلخل مو زیاد می‌شود، کوتیکول مو بازتر است  به مرور بازتر و بازتر می‌شود. کوتیکول مو تا زمانی باز می‌شود که به یک شکاف تبدیل شود.در صورتی که این مشکل درمان نشود، مو شکننده می‌شود. از دیگر عوارض دکلره مو این است که مواد شیمیایی به ساقه مو نفوذ پیدا می‌کنند. این مواد شیمیایی اسیدهای چرب طبیعی را تجزیه می‌کند. این موضوع به قدری ادامه پیدا می‌کند که ریشه مو بسیار ضعیف می‌شود.

نکات مهم برای دکلره مو

اگر قصد دارید که مو خود را دکلره کنید یا قبلا این کار را انجام داده‌اید، لازم است که نکات زیر را رعایت کنید:

  1. بعد از بلیچینگ برای نرم شدن مو و افزایش لطافت آن بهتر است از نرم کننده استفاده کنید.
  2. برای دکلره کردن هر ماه نهایتا 1 بار این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت مو شما خشک و شکننده می‌شود.
  3. اگر برای رنگ پذیری سریع مو خود از وسایل گرمایشی مانند اتو یا سشوار استفاده کنید در نظر داشته باشید که گرمای آن باید بسیار ملایم باشد تا مو خرد نشود.
  4. حتما بعد از بلاچینگ و شستشوی مو آن را با کمک کاندیشنر مو تقیوت کنید تا رطوبت مو تامین شود. مراقبت از مو رنگ شده با دکلره از اهمیت بسیاری برخورددار است.
  5. برای شستشوی مو از مواد دکلره، اجازه دهید نرم کننده یا کاندیشنر حدود 15 دقیقه بر روی مو شما بماند و سپس آن را با آب شستشو دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *