مقالات

کانتور بینی چیست و آموزش کانتور کردن انواع بینی

کانتور بینی

کانتور بینی یکی از تخصص‌های ویژه فریده میرزایی، میکاپ آرتیست سالن زیبایی گل گیس است. در واقع هنر کانتورینگ، ایجاد یک هنر است که با آن می‌توان شکل و اعضای فرم صورت را تغییر داد. اگر بخواهیم با واقعیت روبرو باشیم بهتر است بدانید که ظاهر هیچ فردی به طور طبیعی با استانداردهای زیبایی امروز تطابق ندارد. بنابراین اگر می‌خواهید فرم صورت خود را مطابق با این استانداردهای زیبایی کنید باید کانتورینگ را به طور حرفه‌ای بلد باشید. برای مثال ممکن است که بخواهید با رژگونه، گونه‌های چاق را محو کنید و ظاهری استخوانی به صورت خود بدهید.

اما باید بدانید که تغییر فرم بینی و پنهان کردن فرم آن کار سختی است. اما با کمی سایه روشن در اطراف بینی می‌توانید شکل و فرم بینی را به طور کلی تغییر دهید. لازم به ذکر است که اگر میکاپ آرتیست حرفه‌ای باشد و ترفندها و آموزش کانتور بینی را به خوبی بلد باشد می‌تواند در میکاپ عروس کانتورینگ را بر اساس شکل طبیعی بینی انجام دهد.  در ادامه این مطلب از سالن زیبایی گل گیس به آموزش کانتور بینی برای انواع بینی‌ها و ابزارهای لازم آن به طور کامل می‌پردازیم. تنها کافیست که با فرم بینی خود آشنا باشید تا بتوانید این ترفندها را به کار ببرید.

کانتورینگ چیست؟

قبل از کانتور بینی و آموزش ترفندهای آن لازم است با کانتورینگ آشنا شوید. کانتور، تکنیکی در میکاپ و گریم است که با استفاده از لوازم آرایشی برای فرم دادن پیشانی، بینی، استخوان‌های گونه و چانه کاربرد دارد. در واقع کانتورینگ فرم صورت را تغییر می‌دهد. با استفاده از این تکنیک آرایشی ویژگی‌های جذاب صورت را برجسته و بلد می‌کنبم و ویژگی‌های ناخوشایند صورت را محو می‌کنیم یا تغییر می‌دهیم. معمولا کانتور با سایه‌های گرم یا سرد که 1 یا دو درجه تیره‌تر از رنگ طبیعی پوست است، انجام می‌شود. کانتورینگ را می‌توان با هایلایتر  یک یا دو درجه روشنتر از رنگ پوست انجام داد و فرم صورت را تغییر داد.

انتخاب محصول مناسب برای کانتور بینی

انتخاب محصول مناسب برای کانتورینگ نقش مهمی در نتیجه کار دارد. در زیر به توضیح هر کدام از محصولات و کاربرد آنها پرداخته‌ایم:

کانتور پودری

برای افراد مبتدی این نوع کانتور پیشنهاد می‌شود. چراکه کنترل رنگ و شدت آن آسان است. بنابراین راحت‌تر می‌توانید به ظاهر دلخواه خود برسید. علاوه بر آن این نوع کانتور بینی برای افرادی که  پوست چربی دارند بسیار عالی است.

کانتور مایع

این نوع کانتور بینی بافت سبکب دارد و با لوازم آرایشی دیگر به خوبی ترکیب می‌شود. بنابراین بعد از استفاده از آن، بینی طبیعی و زیباتری خواهید داشت. اگر در خرید کانتور مایع دچار سردرگمی شده‌اید به جای آن از کرم پودری استفاده کنید که یک یا دو درجه تیره‌تر از رنگ پوست باشد.

کانتور بینی کرمی

کانتورهای کرمی بافت غلیظ‌تری دارند و نیاز به ترکیب بیشتری با محصولات آرایشی دیگر دارد. اما اگر استفاده درست از این محصول را بلد باشید نتیجه کارتان حرفه‌ای خواهد بود. برای استفاده از آن می‌توانید از چند رنگ متضاد کانتورهای کرمی استفاده کنید تا رنگ مورد نظر خود را بدست آورید. استفاده از کانتور کرمی برای پوست‌های معمولی و خشک بسیار عالی است.

ابزار و لوازم آرایشی برای کانتورینگ بینی

در زیر به وسایل لازم برای کانتور بینی اشاره کرده‌ایم:

 • پرایمر
 •  آبرسان یا مرطوب کننده
 • پالت کانتورینگ یا سایه
 •  براش آرایشی
 • کانتور پودری، مایه یا کرمی
 • هایلایتر
 • پدآرایشی یا بیوتی بلندر
 •  پودر فیکس
 • کانسیلر

ترفندهای کانتور بینی

این را بدانید که کانتورینگ بینی گوشتی و یا استخوانی کاملا متفاوت هستند. بنابراین برای کانتور خوب باید با ساختار بینی و استخوان آن آشنا باشید. با قواعد زیر می‌توانید بینی خود را به طور حرفه‌ای کانتور کنید و ظاهر آن را تغییر دهید:

 1. برای کانتور بینی باید لوازم آرایشی استفاده کنید که 3 یا 4 درجه، تیره‌تر از رنگ پوست باشد. بجای سایه گرم از کانتورهایی با رنگ سرد استفاده کنید.
 2. کانتورهای پودری بسیار راحت هستند. اما اگر با روش استفاده از آن آشنا نباشیدو بر روی آن مسلط نباشید ممکن است لازم شود تا پایه آرایش را روتوش کنید. بنابراین ابتدا با کانتور کرمی کار را شروع کنید و از کانتور پودری برای تنظیم و تثبیت آرایش استفاده کنید.
 3. نیاز به یک براش زایوه دار کوچک و بیوتی بلندر دارید.
 4. ابتدا باید خطوط کانتور را باهم ترکیب کنید و سپس بینی را هایلایت کنید. اگر زمان ترکیب خطوط این کار اشتباه انجام دهید می‌توانید با هایلایتر اشتباه خود را تصحیح کنید.

آموزش کانتور بینی و معرفی بهترین روش‌های کانتورینگ بینی

برای اینکه بدانید چگونه کانتورینگ بینی را انجام دهید به روش زیر پیش بروید:

 1. از براش نوک تیز و ظریف برای کشیدن کانتور استفاده کنید.
 2. برای پخش و محو خطوط از بیوتی بلندر استفاده کنید.
 3. سپس براش دیگری را به هایلایتر آغشته کنید و آن را با خطوط کانتور ترکیب کنید.
 4. در آخرین مرحله با پودر فیکس کانتور را تثبیت کنید.

آموزش کانتور و گریم انواع بینی

کانتورینگ بینی باید به طور عالی انجام شود تا بینی بی نقصی داشته باشید. برای این کار باید کانتورینگ را با توجه به شکل و اندازه بینی انجام دهید. با تکنیک‌های کانتورینگ می‌توانید بینی خود را بلندتر، کوتاه‌تر، پهن‌تر و نازک‌تر و…. نشان دهید. اما اگر این سوال برایتان پیش آمده است که چگونه این کار را انجام دهید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید:

بهترین روش کانتورینگ بینی پهن

بینی پهن سر بالا و لیفت نیست. معمولا این نوع بینی‌ها در راستای گونه‌ها هستند. برای کانتورینگ بینی پهن و یا گوشتی باید به اطراف بینی بعد داد. برای این کار باید خطوط تیز کانتور را در دو طرف استخوان بینی بکشید. سپس خطوط را به طرف پایین پخش و محو کنید.

کانتورینگ بینی باریک و بلند

بینی‌های باریک پلی نازک و باریک دارند. بنابراین باید به گونه‌ای کانتور شوند که کمی پهن و کوتاه‌تر به نظر برسند. برای این کار ابتدا دو طرف بینی را با خطوط کانتور و فاصله مناسب بکسید. سپس وسط بینی را با خط ضخیمی از هایلایتر پر کنید. همچنین برای اینکه بینی کوتاه‌تر نشان داده شود نصف نوک بینی را کانتور کنید.

آموزش کانتور و گریم بینی مثلثی

بینی‌های مثلثی دارای سوراخ‌های بینی پهن‌تری هستند. همچنین این نوع بینی درزیر ابرو بسیار باریک است. برای کانتور آن باید خطوط صاف و تیزی را از زیر ابروها تا نوک بینی بکشید. سپس بر روی حباب بینی یک نیم دایره بکشید و نوک بینی را مشخص‌تر کنید.

نحوه کانتور بینی گوشتی و گرد

سوراخ‌های این نوع بینی پهن است و پل آن نازک است. نوک بینی گوشتی‌تر از بینی مثلثی است. برای این نوع بینی و خارج کردن حالت پیازی آن، خط مستقیم کانتور را تا نوک بینی و گردی آن ادامه دهید.  اگر خطوط کانتورینگ را به سمت پایین محو کنید سوراخ‌های بینی کوچکتر دیده می‌شوند.

کانتور بینی عقابی

پل بینی کج به این صورت است که به جای یک خط مستقیم دارای کمی ناهمواری و یا متمایل به یک سمت است. این مدل بینی سخت‌ترین نوع کانتورینگ است. اما با کمی تمرین و رعایت ترفندها می‌توانید بینی زیباتری را ایجاد کنید. برای کانتورینگ بینی عقابی یا کج، کمی گردن را خم کنید و به صورت مستقیم به آیینه نگاه کنید.برای کانتور آن، ابتدا از ابروها یک خط موازی بکشید. (این خطوط ممکن است از شکل نامنظم بینی پیروی کند.اما ایرادی ندارد.) سپس خطوط را با کرم پودر محو کنید. درنتیجه، بینی ظاهری یکنواخت پیدا می‌کند. برای کجی بینی و محو شدن کجی بینی از هایلایتر بر روی پل بینی بزنید.

کانتور بینی دراز

برای کانتورینگ بینی دراز باید با فون یا کرم پودری که دو درجه روشنتر از پوست است ، قسمت بالای بینی را روشن کنید. سپس با فونی دو درجه تیره‌ار از از این قسمت، قسمت پایین بینی و پره‌ها را تیره کنید.

کانتور بینی کج

برای افرادی که بینی کج و منحرف دارند باید با فون تیره بر روی کجی یا برجستگی غیر طبیعی بینی بزنند. سپس این قسمت را روشن کنید تا بینی متعادل شود و فون محو شود. برای کانتورینگ بینی کج باید هر قسمت را به صورت جدا کانتور کنید.

کانتورینگ بینی استخوانی یا قوزدار

برای کانتور بینی استخوانی یا قوز دار باید زیر بینی را از قسمت پایین تا بالا روشن کنید. روی کل بینی از فونی روشن استفاده کنید. برای تیغه بینی از فون رنگ پوست پیاز استفاده کنید. اگر قسمت استخوانی یا قوز بینی زیاد است بالا و پایین بینی را رنگ روشن بزنید و به سمت خارج قوز پخش کنید. اما در صورتی که قوز کم است یک لکه تیره روی آن بیندازید. سپس در همان ناحیه پخش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *