مقالات

کانسیلر چیست و نحوه استفاده و راهنمای انتخاب آن

کانسیلر

کانسیلر یکی از لوازم آرایش مورد کاربرد در میکاپ عروس است که در سالن‌های زیبایی برای پوشش عیوب پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوست، نقش مهمی در زیبایی صورت دارد. حلقه سیاه دور چشم، قرمزی، جای جوش و لک از شادابی و طراوت پوست کم می‌کند. بنابراین برای رفع این مشکلات و ظاهر پوستی عالی باید از کانسیلر مناسب استفاده کنید. در واقع این وسیله آرایشی یا تصحیح کننده رنگ، نوعی کرم پودر فشرده رنگی و روشن است که بذون ایجاد ظاهری غیر طبیعی، زیبایی صورت را چندبرابر می‌کند. این محصول آرایشی برای زیرسازی و یکدستی پوست قبل از آرایش کاربرد دارد و مناسب است. در ادامه این مطلب از سالن زیبایی گل گیس با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این محصول و انتخاب مناسب آن بدانید.

کانسیلر چیست و مزایای استفاده از آن؟!

این محصول آرایشی نوعی کرمپودر فشرده است که به خوبی جای جوش، لک و تیرگی دور چشم را پوشش می‌دهد. شایذ در نگاه اول با خود فکر کنید که این محصول، شباهت زیادی به کرم پودر دارد. اما کانسیلر، ضخیم‌تر است و لکه‌هایی که کرم پودر توانایی پوشش را ندارد، بخ خوبی پوشش می‌دهد. کانسیلرها وظیفه تصحیح رنگی، زیرسازی و یکدستی پوست را قبل از آرایش و میکاپ دارد. اگر از این محصول آرایشی نامرغوب استفاده کنید، به جای محو تیرگی و لکه‌های صورت، آنها را برجسته‌تر نشان خواهید داد. به همین دلیل باید در انتخاب و نحوه استفاده از آن اطلاعاتی داشته باشید.

چگونه یک کانسیلر مناسب انتخاب کنیم؟

استفاده از کانسیلر مناسب برای پوست کاری می‌کند تا آرایشی بی عیب و نقص داشته باشید. بهترین آن، پوشاننده تغییر رنگ، تیرگی و لکه‌های پوستی است. چنانچه پایه رنگی و نوع مناسب آن را انتخاب کنید، پوستی یکدست و یکنواخت خواهید داشت. بنابراین باید این محصول آرایشی را متناسب با نوع پوست و مشکلاتی که دارید، انتخاب و خریداری کنید. اگر پوست خشکی دارید، به دنبال خرید نوع مایع با پوشش مات نباشید. زیرا این محصول، خشکی پوست را بیشتر می‌کند. اگر پوست چربی دارید یا منافذ پوستتان باز است، از نوع استیکی یا کرمی آن استفاده نکنید. زیرا بافت این محصولات سبب مسدود و بزرگتر شدن منافذ پوست می‌شود.  همچنین عامل چربی و براقی بیشتر صورت می‌شود. این موارد از مهم‌ترین اصول در زمان خرید کانسیلر است. چنانچه می‌خواهید تصحیح رنگی پوستتان به بهترین شکل انجام شود از کانسیلرهایی با نوع پوشانندگی متوسط یا کم استفاده کنید.

برای صورت خود نوعی را انتخاب کنید که دقیقا با رنگ پایه پوست شما مطابقت داشته باشد. از خرید محصولات دارای سایه و تناژ رنگی صورتی، سرخ، هلویی، سفید، زرد یا مسی خودداری کنید. چراکه این رنگها در نتیجه نهایی میکاپ، تاثیر زیادی دارد و به شما ظاهری غیر طبیعی می‌دهد. برای محو تیرگی دور چشم نوعی را بخرید که 1 تا 2 درجه روشن‌تر از رنگ پوست باشد. در غیر این صورت، دور چشم‌ها به طور غیر طبیعی سفید دیده می‌شود. برای استفاده در دیگر قسمت‌های صورت، دقیقا از رنگ پوست یا کرم پودر استفاده کنید. در صورت رعایت چنین مواردی میکاپ و آرایش بی‌نقصی خواهید داشت.

انواع کانسیلر و موارد مصرف آن و انتخاب و خرید بهترین آن

این محصول آرایشی دارای انواع مختلفی است که در زیر به طور کامل در این باره توضیح داده‌ایم و متوجه خواهید شد که کدام نوع را خریداری کنید:

کانسیلر مایع

این نوع، متنوع‌ترین نوع کانسیلر است. زیرا پوشش قابل توجهی را ارائه می‌دهد و برای همه انواع پوست به جز پوست خیلی خشک مناسب است. این مدل استفاده راحتی دارد و برای محو جوش‌ها بسیار عالی است. چراکه کمتر از دیگر مدل‌ها روی صورت حالت کیکی ایجاد می‌کند و کمتر منافذ پوستی را می‌بندد. اتفاقی که در نوع استیکی آن بسیار قابل مشاهده می‌باشد. همچنین استفاده از آن در نواحی دارای خط و خطوط نتیجه مطلوبی دارد. چراکه بافت نازکی دارد و در همه قسمت‌های صورت، به خوبی پخش می‌شود. توجه داشته باشید که با توجه به عمق چین و چروک‌ها گاهی ممکن است این اتفاق رخ ندهد.

کانسیلرهای مایع با پوشش مات دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به نمونه‌هایی که پوششان براق است. علاوه بر آن با جلوه درخشان بیشتری بر روی صورت حرکت داده می‌شود و احتما دارد پس از پایان کار پخش شود. اما روی پوست، طبیعی‌تر دیده می‌شود. نوع مایع درخشان آن انتخاب فوق العاده‌ای برای استفاده دور چشم است. این محصول تیرگی دور چشم را می‌پوشاند و درخشندگی زیبایی به چشم‌ها می‌دهد. البته به شرطی که درخشندگی ملایم و لطیفی داشته باشد. استفاده از محصولات بسیار اکلیلی اصلا پیشنهاد نمی‌شود. خواص استفاده از این نوع عبارت است از:

 • مناسب برای پوست‌های نرمال، مختلط، چرب، حساس و دارای آکنه
 • دارای پوشانندگی متوسط از ملایم تا بسیار زیاد
 • امکان انتخاب نوع خیلی براق، براق، درخشان ملایم و مات و نیمه مات

کانسیلر استیکی

این نوع دارای بافتی نیمه جامد است و اغلب دارای رنگدانه و بافتی ضخیم و کرمی است. این نوع محصول آرایشی را می‌توانید به صورت خطی یا ضربه‌ای روی پوست بزنید و سپس آن را با اسفنج یا براش‌های آرایشی پخش کنید. این محصول را با انگشت تمیز یا یک اسفنج  کوچک به طوری که لبه‌های مشخصی نداشته باشد به طور کامل محو کنید. توجه داشته باشید که این نوع پوشانندگی بسیار عالی دارد و منافذ پوست را به طور کامل می‌بندد. به همین دلیل استفاده از آن برای افرادی که پوست چرب یا مختلط دارند، پیشنهاد نمی‌شود. این نوع محصول دارای خصوصیات زیر می‌باشد:

 • مناسب برای پوست‌های نرمال، خشک و حساس
 • پوشانندگی متغیر از متوسط تا بسیار زیاد
 • با امکان انتخاب بین نوع براق و مات پودری

کانسیلر کرمی

به طور معمول، این نوع محصول پوشانندگی بین متوسط تا بسیار زیادی دارد. این نوع اغلب به صورت ظرف‌های کاسه‌ای کوچک و پلت یا فشرده بسته بندی می‌شود. همچنین برای پوشش تیرگی دور چشم و مشکلات صورت بهترین گزینه می‌باشد. پخش‌پذیری آنها خوب است و با انگشت تمیز، اسفنج یا براش مخصوص به خوبی بر روی چین و چروک‌های پوست پخش می‌شود. انواع رقیق‌تر نوع کرمی ممکن است بعد از پایان کار پخش شود و به همین دلیل همراه با تثبیت کننده‌های آرایش یا پودر فشرده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول دارای خصوصیات زیر می‌باشد:

 • مناسب برای پوشت‌های نرمال، خشک، مختلط و حساس
 • پوشانندگی متغیر از متوسط تا بسیار زیاد
 • امکان انتخاب بین نوع براق و کرمی

کانسیلر مدادی

این محصول مانند کانسیلرهای استیکی است اما فرمولاسیون آن کمی چسبناک تر است. افرادی که دوست دارند پوشش دهی متناسبی روی پوست داشته باشند از این محصول استفاده می‌کنند.  این محصول حتی در شرایط  آب و هوای گرم هم حالت جامد خود را حفظ می‌کند. به همین دلیل استفاده از این محصول برای تابستان و مسافرت عالی است.

پودری

این نوع کانسیلر در ظروف مخصوص و به صورت پودر فشرده است. بسیاری از افراد از ترکیب این نوع کانسیلر با کرم پودر

استفاده می‌کنند.

انتخاب و خرید Concealer متناسب با رنگ صورت و کاربرد کانسیلرهای رنگی

علاوه بر نوع پوست رنگ این محصول آرایشی در زمان خرید اهمیت بالایی دارد. کانسیلرها دارای 5 تناژ رنگی متفاوت هستند. هر کدام از آنها برای افرادی با رنگ پوست متفاوت است. بنفش کمرنگ برای پوشش زردی و رنگ پریدگی، رنگ زرد آن برای محو کردن و بنفش آن برای محو حلقه دور چشم یا کبودی، رنگ سبز برای پوشش قرمزی صورت و نارنجی آن برای محو لکه‌های آبی، خاکستری و بنفش یا حلقه‌های زیر چشم استفاده می‌شود. برای اینکه کاربردهای این 5 رنگ را بدانید به موارد زیر توجه کنید:

کانسیلر نارنجی

این رنگ برای پوست‌های سبزه و گندمی مناسب است و لکه‌های تیره و روشن را بر روی پوست به طور کامل محو می‌کند. استفاده از آن برای افرادی که پوست سفید دارند کارایی ندارد. زیرا چهره را غیر طبیعی نشان می‌دهد.

رنگ زرد کانسیلر

از جمله کاربردهای کانسیلر زرد این است که همانند رنگ بنفش برای محو تیرگی دور چشم یا کبودی کاربرد دارد. در صورت تمایل از این نوع می‌توانید به عنوان پرایمر سایه نیز استفاده کنید.

کاربرد کانسیلر بنفش

رنگ بنفش کمرنگ این محصول برای پوشش زردی و رنگ پریدگی مناسب است. در واقع، زردی و بی روح بودن پوست را از بین می‌برد. همچنین برای محو جای جوش بسیار عالی است.

Concealer سبز

این نوع برای خنثی کردن تن قرمز پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر دارای لکه‌های قرمز مادرزادی هستید یا می‌خواهید جوش‌های خود را بپوشانید این نوع را استفاده کنید.

کاربرد کانسیلر صورتی

رنگ صورتی برای کاور سایه‌های آبی بر روی پوست روشن کاربرد دارد. این محصول خستگی را از چهره محو می‌کند و آن را شاداب نشان می‌دهد. استفاده از آن برای افرادی با پوست سفید بسیار عالی است.

براش کانسیلر چیست؟

قلمو یا براش‌های آرایشی یک تکنیک عالی برای پخش و بلید کردن هر بخش آرایش صورت است. براش consealer

قلمویی کوچک، محکم و مخروطی شکل است.

چگونه باید از Consealer استفاده کنیم؟

هر نوع کانسیلری را که اتنخاب و خریداری کنید نحوه استفاده از آن متفاوت نیست. تمامی انواع پوست‌ها باید قبل از استفاده از آن، صورت خود را با مرطوب کننده، آبراسنی کنند تا دوام و ماندگاری آرایش بر روی پوست بیشتر شود. اگر پوست نرمال یا چربی دارید آبراسنی سبک و مات بهترین نتیجه را برای آرایش دارد. اگر همزمان می‌خواهید از کانسیلر و  کرم پودر استفاده کنید ابتدا باید کرم پودر را به صورت بزنید و بعد از جذب و خشکی آن به سراغ کانسیلر بروید. این محصول را با انگشتان تمیز یا براش و یا اسفنج بر روی نواحی از پوست که رنگ متفاوتی دارد و یا تیرگی و نواقص پوستی بزنید و به آرامی و به صورت ضربه‌ای آن را پخش کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که هیچ خط مشخصی بین کانسیلر و کرم پودر شما وجود نداشته باشد.

کانسیلرهای مایع یا کرمی یا با حالت بین پودر و مایع نباید بر روی پودر تثبیت کننده آرایش یا پودرهای فشرده استفاده شود. زیرا ممکن است روی صورت ماسیده شود. برای جلوگیری از تیره شدن کرم پودر روی صورت ابتدا باید کانسیلر را بزنید و کمی صبر کنید تا کامل خشک شود. در نهایت کار خود را با پودر فیکس به اتمام برسانید. ممکن است فکر کنید که کانسیلرهای مات نیازی به پودر فیکس ندارند و بافت خودشان به قدر کافی مات و با دوام است. خودتان باید یکبار آن را با پودر و بار دیگر بدون پودر امتحان کنید. آن گاه دوام و ماندگاری آن را با یکدیگر مقایسه کنید.

فرق پرایمر و کانسیلر با کرم پودر

در زیر به توضیح و کاربرد هر کدام از این محصولات پرداخته و اشاره کرده‌ایم:

 • پرایمر اولین اقدام برای بیس آرایش است. با استفاده از پرایمر خطوط صورت محو می‌شود. همچنین ماندگاری آرایش را زیاد می‌کند.
 • کرم پودر تمام صورت را پوشش می‌دهد و مخملی و صاف می‌کند. بهترین حالت این است که ابتدا کرم پودر را بزنید و سپس کانسیلر را استفاده کنید.
 • بعد از کرم پودر و پرایمر برای زیبایی بیشتر و محو قرمزی صورت، محو لک ها و تیرگی‌های زیر چشم از کانسیلر استفاده می‌شود.

فرق کانتور و کانسیلر

هر دو این موارد بر اساس کاربردهایی در آرایش و میکاپ عروس استفاده می‌شوند. کانتور یک تکنیک در گریم است که صورت را زیباتر می‌کند. همچنین اجزای صورت با استفاده از این تکنیک زیباتر می‌شود. اما کانسیلر برای محو لکه‌های پوستی و یکنواختی کرم پودر و آرایش است.

استفاده از کانسیلر قبل یا بعد از کرم پودر؟

اگر می‌خواهید از این محصول استفاده کنید ابتدا پرایمر را بزندی. سپس کرم پودر و در آخرین مرحله از کانسیلر استفاده کنید. بین هر مرحله صبر کنید تا پوست کامل خشک شود. اگر قبل از کرم پودر از کانسیلر استفاده کنید تاثیر آن کم می‌شود.

آیا می‌توان از کانسیلر به تنهایی استفاده کرد؟

بله. بدون استفاده از کرم‌های دیگر می‌توانید از این محصول استفاده کنید. فقط باید توجه کنید که رنگ کانسیلر نزدیک رنگ پوست باشد. اگر بیش از حد رنگ آن روشن باشد خاکستری دیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *